Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2024
Anasayfa » Özel Eğitim » İletişimde Farklılıklar – Otizm Belirtileri

İletişimde Farklılıklar – Otizm Belirtileri

REKLAM ALANI
İletişimde Farklılıklar – Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri başlığında bakılması gereken önemli noktalardan birisi de iletişimde görünen farklılıklardır. İletişime baktığımızda, küçük çocuklarda 31 aylık bebeklerin iki veya daha fazla kelimeli cümlecikler kullanması beklenir. Ve bunlardan bir tanesinin fiil olmasını beklenir. Eğer bu yoksa en azından ba ba, de de, an ne gibi hecelemeler olması gerekir. Bunların olmaması durumunda dil gelişiminin geri olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir.

Dil gelişiminde bizi özellikle ilgilendiren nokta ise dilin sosyal amaçlı kullanımıdır. Çocuğun kendi kendine sesler çıkartması, uğuldaması, bağırması bizim için yeterli değildir. Önemli olan şey, çocuğun sosyal amaçlı dil kullanmasıdır. Dil özellikle sadece konuşmadan ibaret de değildir. Sözel olmayan bir dil de vardır; işaretler, jest ve mimiklerle kullandığımız. Nitekim kulağı duymayan çocuklarla otizmli olan çocukları karşılaştırdığımız zaman kulağı duymayan çocuklar kelimeleri kullanamasa bile özel bir işaret dili kullandıkları için iletişim amacıyla hareket, jest mimiklerini kullandıklarını görüyoruz.

Bu video; İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz