Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2024
Anasayfa » Özel Eğitim » Diğer İnsanların Vücudunu Kullanma – Otizm Belirtileri

Diğer İnsanların Vücudunu Kullanma – Otizm Belirtileri

REKLAM ALANI
Diğer İnsanların Vücudunu Kullanma – Otizm Belirtileri

Otizm belirtisi olabilecek bir diğer davranış, diğer insanların vücudunu kullanma davranışıdır. Normalde çocuklar sadece diğer yöntemler işe yaramadığı zaman; mesela annesine söyler,  işaret eder, ilgisini çekmeye çalışır ama bütün bu denemeler sonucunda başarısız olursa gidip annesini çekebilir ama bunu yaparken annesiyle göz teması kurar.

Eğer bunlar olmadan, çocuk diğer davranışları denemeden annesini veya diğer kişileri çekiyorsa, elini tutup istediği şeyi yaptırıyorsa ve bu sürekli bir davranışsa bu normal bir davranış örüntüsü değildir. Bu bir başkasının vücudunu alet olarak kullanma olarak tanımlanır. Burada bizi ve ebeveynleri rahatsız eden şey çocuğun karşıdaki insanı bir birey olarak görmemesi, bir eşya gibi kullanmasıdır. Bu sebeple bu davranış otizm belirtileri arasında gösterilmektedir. Diğer çocuklar diğer öncülleri deneyerek sosyal etkileşime geçmeye çalıştıktan sonra bu davranışı gerekli görür.

Bu video; İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz