Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2024
Anasayfa » Özel Eğitim » Alışılmadık Duyusal İlgiler – Otizm Belirtileri

Alışılmadık Duyusal İlgiler – Otizm Belirtileri

REKLAM ALANI
Alışılmadık Duyusal İlgiler – Otizm Belirtileri

Otizmi olan bireylerin bütün duyularında;  yani sesle, tatla, dokunmayla, kokuyla ve görmeyle ilgili alışılmadık duyusal ilgileri olabilir. Alışılmadık duyusal ilgiler otizm belirtileri başlığında incelenmesi gereken bir gruptur. Bu aileyi çok rahatsız eden ve sosyal uyumu da son derece bozan bir davranış grubudur. Örneğin çocuk, belli koku ve ışıklara karşı çok  hassas olurlar. Veya ailelerin çok söylediği gibi çocuk sanki duymamış gibi seslere tepki vermez, yüksek seslere ilgilenmez, bazen de çok hafif bir sesten çok rahatsız olabilir. Bazı çocuklar diğer çocukların ağlaması gibi seslerden çok rahatsız olabilirler.

Burada önemli olan çocuğun hangi durumda ne yaptığı, nasıl tepki verdiğidir. Eğer çok yüksek bir ses çıktı ve çocuk korktu ise bu alışılmadık duyusal ilgi olarak alınmaz. Ama eğer gördüğümüz şey diğer insanları rahatsız etmeyen bir sese karşı çocuğun olağanüstü tepki vermesi ise bu alışılmadık duyusal ilgi olarak değerlendirilebilir. Otizm belirtileri konusunda araştırma yapan ailelerin bu grubu daha detaylı incelemesi tavsiye edilir.

Bu video; İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Tohum Otizm Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Otizmde Tarama, Tanılama ve Eğitim Modelinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz